Wizerunek w obecnych czasach
Żyjemy w erze, w której istnieje ogromna swoboda kształtowania własnego wizerunku. Nikogo już nie zdziwią nauczyciele z tatuażami, sprzedawcy z kolczykami, ekspedientki z kolorowymi włosami lub długie włosy u mężczyzn, które są coraz częstszym widokiem. Rzecz jasna, nie wszystkim to się podoba, lecz jak mówi stare porzekadło – nie jesteśmy zupą pomidorową żeby nas wszyscy lubili.
Znaczenie długich włosów na przełomie wieków
Historia włosów sięga setek tysięcy lat wstecz. Długie włosy były nieodłączną częścią wizerunków takich postaci jak greckie bóstwa. Zeus czy Pluton byli zazwyczaj przedstawiani z gęstymi, długimi włosami. Taki sposób przedstawiania tych postaci wywodzi się z przekonań o znaczeniu długich włosów. W kulturach starożytnych krótkie włosy były utożsamiane z osobami społecznie napiętnowanymi lub wymagającymi kontroli, jak niewolnicy, żołnierze czy więźniowie. Zdrowe, gęste i długie włosy były i są do dzisiaj oznaką witalności i młodości.
W niektórych przekazach starożytnych, tak jak biblijny Samson, strata włosów równała się ze stratą mocy. W późniejszym okresie, w dobie rozwoju starożytnej Grecji i Rzymu, długie włosy u mężczyzn były uważane za wyraz fałszywej dumy. Tylko filozofowie nosili je na znak, że są zbyt zaaferowani nauką, by zwracać uwagę na wygląd i włosy.
Tradycje długich i krótkich włosów u mężczyzn w naszej erze są bardzo zróżnicowane. Kształtują się pod wpływem wyznania, historii danego regionu czy warunków ekonomicznych. Przykładowo, w dobie średniowiecza, w bardziej walecznych narodach panował przesąd, że mężczyźni z długimi włosami walczą jak kobiety, więc noszono krótkie włosy.
Z drugiej strony, w biedniejszych regionach, gdzie zaniedbywano higienę, krótkie włosy były bardziej praktyczne, chroniły przed wszami i pasożytami. Tymczasem arystokracja szczyciła się długimi kosmykami jako znakiem przynależności do wyższej warstwy społecznej.
Fryzury męskie z długimi włosami we współczesnych czasach
Wiek XIX przyniósł modę na wąsy i średniej długości włosy u mężczyzn. W XX wieku żołnierze mieli raczej krótkie włosy, natomiast więźniowie wojenni, dezerterzy czy skazańcy byli zmuszani do golenia głowy. Ludzie sztuki, tacy jak The Beatles, nosili włosy za ramiona. W latach 60. włosy stawały się coraz dłuższe, co miało związek z ruchem hippisowskim.
W latach 70. na fali popularności muzyki Boba Marleya, zapanowała moda na dredy. W sikhizmie, jednej z religii indyjskich, zakazane jest ścinanie włosów. W judaizmie mężczyznom nie wolno ścinać bocznych włosów. Muzułmanie natomiast starają się naśladować Mahometa, który według Koranu, miał „włosy do ramion”.
Długie włosy, a męskie fryzury
Nie ma i nie było jednego, uniwersalnego trendu w zakresie fryzury męskiej. Wybór, jakiej fryzury mężczyzna powinien nosić, zależał zawsze od wielu czynników, takich jak przekonania religijne, pochodzenie czy przynależność do określonego środowiska. Wbrew stereotypom, długie włosy u mężczyzn nie są oznaką niemęskości czy niedbalstwa.
Każdy mężczyzna powinien spróbować przynajmniej raz w życiu nosić długie włosy, aby przekonać się, jak czuje się w takiej fryzurze, zamiast bezrefleksyjnie podążać za chwilowymi trendami mody.
Technologia daje nam dzisiaj wiele różnych narzędzi, które umożliwiają swobodne kształtowanie naszego image’u. Styl i fryzura to osoby, które podążają za swoim wewnętrznym głosem, swoim poczuciem estetyki, zamiast za retuszowanym zdjęciem z okładki czy idealnie ułożoną grzywką z teledysku. Tak wiec, idź za głosem swoich potrzeb i wybierz taką fryzurę, która najlepiej wyraża Ciebie i Twoją osobowość. Czyżby kolebka męskości, czyli mullet lub kucyk? Obie fryzury są znane od starożytności. Historycy uważają, że były popularne wśród dawnych żołnierzy i wojowników, którzy chcieli zachować długie włosy ale być bezpieczni podczas walki.