Moda na treningi tabata w świecie fitness
Obecność słowa ,,tabata” w świecie fitness jest dziś mocno ugruntowana. Każdy zajmujący się tym obszarem niewątpliwie zauważył, jak hasło to zyskało popularność, wyciągając z cienia wiele innych, dotychczasowych form ćwiczeń. W jednym momencie zdawało się, że wszyscy mówią jedynie o treningach tabata. Ale na czym one polegają? Jaki jest ich fenomen?
Jak wyglądają treningi tabata?
Słysząc o treningach tabata, może się wydawać, że są one odpowiednie dla każdego. Kluby fitness i trenerzy personalni oferują szeroki zakres i intensywność tych treningów, próbując przyciągać różne grupy osób. Przypomnijmy jednak, że prawdziwy trening tabata jest niezwykle wymagający.
Standardowy trening tabata składa się z 8 różnych ćwiczeń. Jest to jednak tylko jedna seria, której idealnie powinno się wykonać 3, każda z nich poprzedzona przerwą na oddychanie trwającą 2-3 minuty. To daje łącznie nie więcej niż 12 minut, co powinno dać obraz, jak intensywne są te ćwiczenia. Formuła tabaty zakłada krótkie przerwy i niemalże błyskawiczne tempo, co jest trudne do osiągnięcia dla osób, które nie są do tego rodzaju wysiłku przyzwyczajone.
Dlaczego tak popularne stają się treningi tabata?
Mimo że tabata jest jednym z najbardziej wymagających rodzajów treningu, bardzo szybko zdobyła uznanie wśród trenerów i osób trenujących. Jakie jest źródło tak dużej efektywności tego rodzaju wysiłku? Przede wszystkim, tempo. W treningu tabata liczy się czas całkowitego treningu. Wykonując intensywne ćwiczenia w szybkim tempie, nasi organizmy spalają dużą ilość kalorii.
Dodatkowo, ćwiczenia, które są elementami treningu tabata, są tak dobrane, aby równomiernie pracować nad mięśniami całego ciała. Reasumując, trening tabata to połączenie treningu cardio i siłowego treningu mięśni w jednym. To więc idealna opcja dla tych, którzy nie mają wiele czasu, ale chcą maksymalnie wykorzystać każdą minutę treningu, spalając kalorie i jednocześnie budując masę mięśniową.
Gdzie najlepiej ćwiczyć tabatę – w domu, czy klubie?
Choć ćwiczenia w treningu tabata na pierwszy rzut oka zdawać się mogą nieskomplikowane, to ze względu na ich szybkie tempo łatwo przegapić szczegóły techniki ich wykonania. Wszyscy, którzy chcą spróbować tego rodzaju treningu, powinni na początek skorzystać z pomocy trenera personalnego. Jeżeli nie jest to możliwe, to alternatywą mogą być grupowe zajęcia fitness w klubie.
Prowadzone przez doświadczonego trenera, pomogą one zapoznać się z poprawną techniką i ograniczyć ryzyko ewentualnych obrażeń. Dopiero po pewnym czasie, kiedy jesteśmy pewni naszych umiejętności, możemy spróbować przenieść treningi tabata do domowego zacisza. Świadome i rozważne podejście do tej kwestii jest kluczowe dla zachowania naszego zdrowia i efektywności treningu.