Potrzeba energetyczna organizmu a kaloryczność chleba
Dorosły człowiek zaspokaja swoje codzienne zapotrzebowanie energetyczne konsumując średnio 2000 kalorii. Wartość ta ulega różnorodnym wahaniom, które wynikają z indywidualnego stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy, a także intensywności aktywności fizycznej i umysłowej. Jednym z kluczowych aspektów opieki nad zdrowiem oraz utrzymania prawidłowej, stabilnej wagi ciała jest umiejętność świadomego liczenia kalorii dostarczanych organizmowi wraz z konsumowanymi posiłkami. Centralne miejsce w tej kwestii zajmuje chleb – produkt spożywczy, który obecny jest na naszych stołach niemalże każdego dnia, a jego kaloryczność często bywa pomijana, czy niedoceniana.
Jakie wartości kaloryczne mają różne rodzaje chleba?
Standardowa kromka pieczywa przygotowanego w całości z mąki pszennej dostarcza organizmowi około 265 kalorii. Wydaje się to dość zaskakującym stwierdzeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż chleb chlebowi nierówny – kaloryczność różnych jego gatunków, w zależności od rodzaju użytej mąki, zastosowanych konserwantów i dodatków smakowych, może znacznie się różnić. Planowanie diety oparte na szczegółowym wyliczaniu spożywanych kalorii musi być precyzyjne. Pieczywo w codziennej diecie może te wyliczenia zaburzyć, jeśli przy kalkulacji przyjmiemy, iż kromka chleba dostarcza nam zawsze 265 kalorii, podczas gdy w rzeczywistości takiej liczby kalorii belka może zawierać znacznie mniej, albo też znacznie więcej.
Wielu z nas zapomina o tym, że kaloryczność kromki chleba zależy też od jej wielkości. Kaufujemy chleb przy użyciu standardowej krajalnicy, kromka zawsze ma tę samą grubość. Z kolei, jeżeli chleb kroimy samodzielnie, grubość kromek zależy wyłącznie od naszych preferencji, a wraz z nią zmienia się liczba kalorii, jaka w danym kawałku pieczywa się znajduje.
Nauka zarządzania kalorycznością pieczywa
Odpowiedzią na powyższe wyzwanie mogą być wagi do chleba. Taki sprzęt umożliwia precyzyjne zważenie wybranej kromki chleba, dając nam informację o tym, czy wybierając taką a nie inną jej grubość, nie przekraczamy zakładanej ilości kalorii. Należy pamiętać, że kromka chleba pszennego o wadze 25 gramów zawiera około 65 kalorii. Im cieniej kroimy chleb, tym mniej kalorii dostarcza nam każda kromka.
Jeżeli zmniejszymy grubość naszych kromek, będziemy mogli na nie nałożyć więcej innych produktów (sałata, ogórek, pomidor, wędlina czy ser), zachowując tym samym różnorodność diety. W efekcie, zamiast spożywać jedną grubą kromkę chleba o wysokiej kaloryczności, będziemy mogli zjeść kilka cienkich kromek, które po nałożeniu na nie dodatków będą smaczniejsze, a przy tym zdrowsze.
Wartość kaloryczna różnych typów chleba
- 100 gram chleba białego to około 265 kalorii,
- 100 gram chleba żytniego to około 360 kalorii,
- 25 gram chleba białego – to ledwie 65 kalorii.
W kontekście powyższych informacji warto jest zwrócić uwagę na ciekawostkę dotyczącą spalania kalorii. Jeżeli zdecydujemy się na spożycie jednej dużej porcji chleba z mąki pszennej (265 gramów to naprawdę duża porcja! Lepiej ją podzielić na 4 kromki po 25 gramów), do spalenia dostarczonych nam wraz z nią 265 kcal potrzebujemy średnio 30 minut jazdy na rowerze, 24 minut pływania albo 22 minut biegania.