Adrian Zandberg: Portret multidymensjonalnego polityka
Adrian Zandberg jest wszechstronną postacią na polskim polu politycznym – jako historyk, przedsiębiorca, a przede wszystkim polityk. Swoją karierę naukową wpisuje w ramy humanistyki, gdzie doktoryzował się, i to obszar ten stanowi jedną z jego wielu pasji. Założony przez niego w 2015 roku ruch polityczny – Partia Razem, to jedynie jedno z wielu jego osiągnięć. Obecnie Zandberg jest nie tylko członkiem Zarządu Krajowego tej partii, ale także pełni funkcję wykładowcy na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych a także w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki.
Adrian Zandberg – Wczesne lata i edukacja
Adrian Zandberg urodził się 4 grudnia 1979 roku w Aalborg, na Półwyspie Jutlandzkim w Danii, gdzie spędził część swojego dzieciństwa. Rodzina Zandbergów jednak powróciła do Polski zanim Adrian poszedł do szkoły, wybierając Mokotów jako miejsce zamieszkania.
Jako absolwent prestiżowego Autorskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 42 w Warszawie, Zandberg rozpoczął studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Warszawskim, które jednak nie ukończył, zmieniając ścieżkę edukacyjną na kierunek historyczny. W 2007 roku obronił swoją pracę doktorską na temat brytyjskiej i niemieckiej lewicy socjaldemokratycznej.
Początki kariery zawodowej
Zandberg od wczesnych lat kojarzył się z polityką, już w czasach szkolnych określał swoim hobby obserwację relacji z posiedzeń parlamentu. Najbardziej sympatyzował wówczas z Unią Pracy i jej liderem Ryszardem Bugajem. Po latach zdołał stać się przewodniczącym młodzieżówki Federacji Młodych UP, a jednymi z jego zastępców była wówczas Barbara Nowacka.
Rozwój polityczny
Kiedy Unia Pracy zawarła koalicję z SLD, Zandberg zdecydował o opuszczeniu partii ze względu na swoje przeciwności wobec sojuszu. Pomimo doświadczeń w Unii Pracy, w 2005 roku Zandberg współtworzył partię Unia Lewicy III RP, z której szybko się wycofał, przyjmując nowe wyzwania w postaci zakładania Stowarzyszenia Młodych Socjalistów i działalności w kooperatywach spożywczych.
W 2007 roku Zandberg wziął udział w kampanii prezydenckiej jako współpracownik lidera PPS – Piotra Ikonowicza. W kolejnych latach, 2015 roku, współtworzył Partię Razem, z którą bezskutecznie startował w wyborach parlamentarnych do Sejmu. Największym sukcesem okazało się zdobycie mandatu posła do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.
Nowa twarz polityki
Adrian Zandberg stał się postacią powszechnie znaną po jego udziale w debacie przedwyborczej, w której udział wzięli liderzy ośmiu ugrupowań. Zandberg nie tylko pokazał się jako silny konkurent, ale ostatecznie uważany jest za zwycięzcę debaty i jest często nazywany nową, obiecującą twarzą polskiej lewicy.
Podwójna kariera – polityk i programista
Poza działalnością polityczną, Adrian Zandberg prowadzi dwutorową karierę, jako programista aplikacji mobilnych, głównie na rynek amerykański. Pracował również jako wykładowca na dwóch uczelniach: Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki.
Adrian Zandberg – prywatnie
Adrian Zandberg, chociaż postacią publiczną, jest dość powściągliwy, jeśli chodzi o udostępnianie szczegółów swojego życia prywatnego. Od kilku lat jest w związku małżeńskim z Barbarą Audycką-Zandberg, która podziela z nim pasję do działalności społecznej. Wspólne zaangażowanie w Młodych Socjalistów przyczyniło się do zbieżności poglądów. Mają dwoje dzieci – Olafa i Olgę.
Obserwując profile Zandberga na mediach społecznościowych, takich jak Instagram, można uzyskać więcej informacji na temat jego codziennych działań oraz inicjatyw.