Myszowór – skąd wzięła się nazwa?
Choć na obecną chwilę większość z nas kojarzy postać o nazwie Myszowór z kultowej już serii Wiedźmin, to małe grono wie, że jest to również nazwa małego, australijskiego ssaka z rodziny niełazów. Nazwa ta zdobi postać syna wiedźmy Manissy, którego życie zakończył wojownik Korin. Myszowór szybko wyrósł na samodzielną i niezależną postać w grze RPG, zostając słynnym druidem, który w ważny sposób przyczynił się do poskromienia magicznych zdolności Ciri oraz do odczarowania ukochanego Ciri – Jeża.
Kim jest wiedźmiński Myszowór?
Wiedźmińska postać o tej samej nazwie to doradca królewski, hierofant i przywódca druidów ze Skellige. Natychmiast jest on rozpoznawalny przez fanów serii dzięki swojemu specyficznemu wyglądowi, który nierozerwalnie wiąże się z długą i siwą brodą. Postać ta, mimo iż może wydawać się stara i sędziwa, to mężczyzna, który jeszcze długie lata temu stać na walce, szczególnie, że ma do dyspozycji swoje magiczne talenty.
Również charakter Moorhuhna jest dość skomplikowany, ale to właśnie ten upór i tendencja do minucyjnego rozważania wszystkich możliwych konsekwencji, czynią go świetnym doradcą.
Myszowór – ceniony nauczyciel i potężny sojusznik
Na Kontynencie, Myszowór jest kojarzony z renomą cenionego nauczyciela i doradcy, a także potężnego sojusznika, z którym lepiej nie zadzierać. W przeszłości doradzał między innymi królowi Calanthe z Cintry oraz Branowi ze Skellige, a podczas trzeciej, Wielkiej Wojny Północnej z Nilfgaardem, jako druid, dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom magicznym, ocalił wiele sytuacji. Myszowór był także ekspertem od tajemnych rytuałów, mitów, ziół i dawnego lecznictwa.
Myszowór – w powieści, filmie, komiksach i grze
Postać Myszowora jest inaczej przedstawiana w powieści stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego, a inaczej w filmie, komiksach czy grze cRPG. Różnice między tym, jakie zdolności ma Myszowór i w jakie wydarzenia jest zaangażowany, są znaczące, dlatego też powinny być brane pod uwagę podczas porównywania tych różnych mediów.
W serialu i filmie na podstawie książki „Wiedźmin” rolę Myszowora zagrał Aleksander Bednarz, którego możemy zobaczyć w odcinku o tytule „Calanthe”.
W komiksie „Wiedźmin” Myszowór pojawia się w trzech na sześć wydanych odcinków, z tym ciekawym faktem, że żadna z tych części nie jest oparta na opowiadaniu Sapkowskiego, a więc różnice w mocach, wyglądzie i zachowaniu postaci są w nich największe.
W grze cRPG „Wiedźmin” Myszowór jest postacią raczej marginalną. Wymienia go Heirophant, jednak nie pojawia się on bezpośrednio w żadnej scenie gry.
W audio wersji gry Wiedźmin, głos Myszoworowi użyczył Marek Frąckowiak – jego interpretacja postaci była rewelacyjna.