Robert Górski – scenarzysta, aktor i lider Kabaretu Moralnego Niepokoju
Robert Górski to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny komediowej. Urodzony w 1971 roku, jest znanym polskim komikiem, satyrykiem, artystą kabaretowym oraz liderem Kabaretu Moralnego Niepokoju, który również tworzy większość scenariuszy dla niego. Górski znany jest nie tylko z profesjonalizmu na scenie, ale także z pracy scenarzysty i aktora, szczególnie znany jest z rewelacyjnej roli w serialu „Ucho Prezesa”. Obecnie można śledzić jego poczynania na oficjalnej stronie na Facebooku, gdzie ma ponad 129 000 fanów, oraz na Instagramie, który obserwuje blisko 41 000 followersów.
Kariera artystyczna Roberta Górskiego
Robert Górski urodził się i wychował w Warszawie w rodzinie robotniczej. Jego ojciec pracował jako kierowca autobusu, a matka była krawcową. Górski skończył technikum mechaniki precyzyjnej, a potem podjął studia z geologii, które przerwał na rzecz polonistyki na UW. Podczas studiów wykazywał się zainteresowaniem twórczością literacką – pracował jako copywriter w agencji reklamowej, redagował pismo literackie „Podniebienie” i opublikował własny tomik wierszy „Zeszyt w trzy linie”.
Z kolegami z polonistyki zaczął angażować się w występy kabaretowe, co zaowocowało powstaniem Kabaretu Moralnego Niepokoju. W trakcie swojej kariery scenariuszowej Górski tworzył m.in. dla „Maratonu uśmiechu” TVN, „Gumitycy” i „Kabaretowe kawałki” dla TVP2. Talent Górskiego szybko został doceniony, a sam artysta zaczął tworzyć teksty dla Mazurskiej Nocy Kabaretowej i na Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.
Publikacje i filmografia Górskiego
Do publikacji Górskiego, poza tomikiem wierszy, należą również takie książki jak „Jak zostałem premierem” z 2012 roku oraz „Jak zostałem Prezesem” z 2019. Artysta znany jest również jako aktor filmowy, grając w takich produkcjach jak Piękni i bezrobotni (2021), Państwo z kartonu (2020) czy Ucho Prezesa (2017-2019), gdzie zdaniem krytyków odegrał jedną z najlepszych ról w swojej karierze.
Na przestrzeni swojej kariery artystycznej Górski był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W 2001 otrzymał „Złote Ireny” w kategorii Autor oraz tytuł Eksport produktu „UEFA EURO 2012”. Do kolejnych wyróżnień zalicza się tytuł Gentlemena w Show-biznesie (2009), Grand Prix Festiwalu Błękitny melonik Charliego za program dla HBO Polska (Na stojąco, 2008) oraz Nagrodę na najlepszy tekst – Izba wytrzeźwień uzyskaną na II ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej ZASP.
Życie prywatne – żona i dzieci
Ciekawie wygląda również życie prywatne Roberta Górskiego, który w 2019 roku wziął ślub z dziennikarką Moniką Sobień. Wcześniej był związany z Katarzyną Osipowicz, graficzką, oraz Beatą Harasimowicz, reżyserką kabaretową.
Artysta poznał swoją przyszłą żonę, dziennikarkę Monikę, podczas wywiadu promującego serial Ucho prezesa. Ich znajomość przerodziła się w romans, w wyniku którego w 2019 roku wzięli ślub. Para ma córkę, Malinę. Warto dodać, że różnica wieku między małżonkami wynosi 14 lat – Monika Sobień jest młodsza od swojego męża. Kobieta odnosiła się do tego faktu w wywiadach, mówiąc o swojej świadomości tego, jak może być postrzegany ich związek.