Wśród wszystkich mięśni w naszym ciele, mięśnie pleców są jednymi z kluczowych, jednak często zaniedbywanych jeśli chodzi o aktywność fizyczną, trening i stymulację. U osób, które prowadzą siedzący tryb życia i nie ćwiczą, często można zauważyć zanik tych mięśni, a taki stan jest błędem, mając na uwadze ich znaczenie dla codziennej funkcjonalności i zdrowia naszego ciała. Ponadto, mięśnie pleców odgrywają dobroczynną rolę w stabilizacji sylwetki i utrzymywaniu prawidłowej postawy, co dodatkowo chroni kręgosłup przed uszkodzeniami. Ale jakie są kluczowe informacje, które powinniśmy o nich wiedzieć?
Podstawowy podział mięśni pleców
Pierwszy, najbardziej ogólny podział to mięśnie powierzchowne pleców oraz mięśnie głębokie. Każda z tych grup mięśniowych odpowiada w organizmie za różne czynności i ruchy, a zrozumienie ich funkcjonowania i zasad działania może motywować do regularnych ćwiczeń angażujących grzbiet.
Mięśnie powierzchowne grzbietu
Pierwszymi do omówienia są mięśnie powierzchowne grzbietu, które dzielimy na dwie podgrupy: kolcowo-ramienne i kolcowo-żebrowe, każda z nich odpowiadająca za różne ruchy i funkcje w naszym ciele.
- Mięśnie kolcowo-ramienne składaja się z: mięśnia czworobocznego (odpowiedzialnego za uniesienie stawu ramiennego, zginięcie głowy w tył, a jego dolna części umożliwia uniesienie tułowia), najszerszego grzbietu (obniżającego podniesione ramię i napięcie mięśnia podczas kaszlu – jest pomocniczym mięśniem wdechowym), równoległobocznego (pociągającego łopatkę ku górze i przyśrodkowo – co jest działaniem przeciwnym do funkcji czworobocznego) oraz dźwigacza łopatki.
- Zaś kolcowo-żebrowe to mięśnie zębate tylne górne i dolne. Pierwszy z nich podnosi żebra podczas wdechu, a drugi opuszcza je przy wydechu.
Mięśnie głębokie pleców
Drugą grupę, czyli mięśnie głębokie, również dzieli się na kilka podgrup. Są to mięśnie długie, krótkie i podpotyliczne, które mocno wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.
- Mięśnie długie to m.in płatowaty górny (umożliwiający obrót twarzy), płatowaty szyi (odpowiedzialny za zginanie głowy), krzyżowo-grzbietowy (znakomity prostownik grzbietu), biodrowo-żebrowy, najdłuższy, kolcowy, półkolcowy klatki piersiowej i szyi, półkolcowy głowy, czy też mięśnie skręcające.
- Mięśnie krótkie to międzykolcowe (znajdujące się między kręgami odcinka szyjnego i lędźwiowego), międzypoprzeczne (w tych samych miejscach co międzykolcowe, ale ich główną funkcją jest zginanie kręgosłupa do boku) oraz dźwigacze żeber (które są aktywne podczas ruchów obracania kręgosłupa, pochylania i prostowania).
- Zaś mięśnie podpotyliczne to skośny górny i dolny głowy, prosty tylny mniejszy i większy głowy oraz prosty boczny głowy.
Wpływ mięśni pleców na nasze zdrowie i dobre samopoczucie
Możliwości i funkcje tej grupy mięśni mają bezpośredni wpływ na ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. To one, które są zaangażowane we wszystkie czynności, które wykonujemy na co dzień. Mięśnie pleców stabilizują kręgosłup, usztywniają sylwetkę, chroniąc nasze ciało. Niewystarczająca aktywność fizyczna tej części ciała może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak utrata elastyczności pleców, przeciążenia doznawane przy nieprzewidzianym wysiłku, niedotlenienie ciała czy problemy z krążeniem. Dodatkowo, nieruchome i niewytrenowane mięśnie pleców mogą ograniczać zakres ruchu, na przykład w rejonie obręczy barkowej, czyli przy podnoszeniu ramion. Regularne ćwiczenia skupione na mięśniach pleców mogą zapobiec tym problemom i znacznie poprawić komfort życia.