Garnitury to tylko część zestawu męskiego stroju, którym możemy spotkać na co dzień zarówno w telewizji, jak na studiach, pracy, spotkaniach towarzyskich, a nawet w publicznym transporcie. Codziennie spotykamy mnóstwo osób, które korzystają z eleganckiego ubioru, aby podkreślić swój wygląd lub styl. Garnitury są nieodłącznym elementem stroju polityków, prezenterów telewizyjnych, ale pojawiają się także w formalnych sytuacjach codziennego życia.
Ewolucja garnituru – od codziennego do wieczorowego stroju
Garnitury zaczęły swoją „karierę” jako strój codzienny, informalny. Stroju formalnego jak żakiety, surduty, fraki i smokingi były one odległe. Jednak z biegiem czasu, wraz ze zmianami społecznymi i kulturalnymi, garnitury zyskały na znaczeniu, przechodząc w kategorię stroju wieczorowego. Co więcej, dziś garnitur to nieodłączny element męskiego ubioru na wszystkie ważne i formalne okazje.
Garnitur – nie tylko marynarka i spodnie
Mimo, że garnitur kojarzy się niemal de facto z marynarką i spodniami, w rzeczywistości może być on łatwo uzupełniony o szereg dodatków. Obok marynarki i spodni możemy zaliczyć do elementów garnituru również kamizelkę, która jednak nie jest obowiązkowa. Do garnituru dobrej jakości dobieramy również krawat, koszulę i buty. Natomiast dobór odpowiedniego garnituru to zadanie wymagające zarówno wiedzy, jak i wyczucia stylu. Wpływ na to mają zarówno kolor, szerokość rękawów, długość spodni, fryzury, jak i rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany. Wybór jest ogromny, co sprawia, że możliwości stylizacji są wręcz nieograniczone.
Rodzaje garniturów – co wybrać?
Dzięki licznych zmianom, jakie przeszedł garnitur na przestrzeni lat, dziś można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje garniturów, które prezentują różne style i są dedykowane dla różnych sytuacji.
Wieczorowe (wizytowe)
Garnitury wieczorowe, nazywane także wizytowymi, charakteryzują się ciemnymi, stonowanymi kolorami. Podstawowe elementy, takie jak marynarka i spodnie, muszą być wykonane z wełny, a czasem mogą zawierać dodatki z jedwabiu, kaszmiru lub moheru, które nadają elegancję i subtelnego błysku. W przypadku garniturów wieczorowych obowiązuje zasada czarnych butów i białej koszuli.
Dzienne (robocze)
Garnitury dzienne, czyli nazywane inaczej roboczymi, zachowują zasadę jednolitości koloru marynarki i spodni. Garnituru tego typu wykonane są najczęściej z kolorów takich jak odcienie szarości, granat, ciemny niebieski czy czerń. Co więcej, w przypadku tego typu garniturów, mamy większą swobodę w wyborze dodatków, jak kolor koszuli, krawata czy butów.
Sportowe (spacerowe)
Garnitury sportowe, zwane również spacerowymi, to propozycja dla tych, którzy cenią sobie swobodę wyboru. Ten rodzaj garniturów daje prawie nieograniczoną swobodę w zakresie kroju, wzoru, koloru czy materiału. Wełna, len, a nawet bawełna czy materiały elastyczne to tylko niektóre z materiałów, które mogą występować w garniturach sportowych. To właśnie dzięki tak szerokiej gamie wyboru, garnitury sportowe cieszą się dzisiaj największą popularnością.
Komfort i dopasowanie – najważniejsze w dobieraniu garnituru
Przy wyborze garnituru powinniśmy kierować się przede wszystkim komfortem i dopasowaniem do naszego stylu i sylwetki. W dużej mierze zależy to od okazji, na której planujemy go nosić, ale także od naszych indywidualnych preferencji. Jasne kolory doskonale sprawdzają się na cieplejsze dni i pozytywne wydarzenia, podczas gdy ciemniejsze, takie jak granat czy czarny, są dobrą opcją na wieczór. Dobranie krawatu podkreśli formalny charakter spotkania, a jego brak może zwiększyć swobodę ruchów i sprawić, że będziemy wyglądać bardziej aktywnie. W końcu najważniejsze jest to, żebyśmy czuli się dobrze w danym stroju – inwestując czas i pieniądze w dobrany garnitur, sprawiamy, że nie tylko wyglądamy dobrze, ale czujemy się komfortowo i pewnie.