Rozważając dietę? Pozwól sobie na gołąbki!
Trzymając się diety, niezwykle ważne jest, aby pilnować kaloryczności zjadanych przez cały dzień posiłków. Każdy z nich stanowi odrębną pulę kalorii, której maksymalna wartość jest ustalana przez specjalistę – dietetyka lub osobistego trenera. Ale jak oprzeć się pokusie tradycyjnych, domowych potraw, takich jak gołąbki przepisu naszych babć? Może okaże się, że całkiem sporo możemy zyskać, dowiadując się ile kalorii zawierają te pyszności? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Gołąbki w diecie – co warto wiedzieć?
Gołąbki to jeden z kulinarinych skarbów polskiej kuchni, którym niezwykle trudno jest się oprzeć. Soczysta, dobrze upieczona kapusta, kuszący farsz z mięsa mielonego, ryżu i kaszy, doprawione pikantnym sosem pomidorowym – to prawda, trudno obok tego przejść obojętnie! Jak zatem pogodzić dietę z możliwością pozwolenia sobie na kilka gołąbków? Wbrew pozorom, to całkiem proste – wystarczy poznać kaloryczność potrawy i uwzględnić ją w sumie zjadanych w ciągu dnia kalorii, rezygnując przy tym z innych, zbędnych elementów. Smak naszych gołąbków jest tego naprawdę warty!
Gołąbki – kaloryczność potrawy
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że gołąbki nie zawierają zbyt wiele witamin i składników odżywczych. Jednak ich kaloryczność również nie jest wysoka – przy diecie zakładającej dziennie 2000 kcal, zjedzenie stu gramów gołąbka zawierającego około 108 kcal nie będzie wielkim wyzwaniem. Warto przy tym zwrócić uwagę, że większość gołąbków robionych według standardowego przepisu waży nie 100, a od 150 do 200 gramów. Tym samym, zjedzenie jednego gołąbka w całości oznacza spożycie nawet do 216 kcal, co może nieco zmienić oblicze naszej diety, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że każdy z nas wie, jak trudno jest zadowolić się tylko jednym gołąbkiem.
Różnorodność przepisów na gołąbki
Wszyscy doskonale wiemy, że nasze mamy i babcie robią gołąbki według różnych przepisów i często dodają do nich swoje własne wariacje. Niektórzy dodają do farszu podsmażone pieczarki lub inne grzyby, inni dołożą żółty ser lub inne dodatki smakowe. Część gołąbków gotuje się, a część piecze w piekarniku, co również może wpływać na ich ostateczną kaloryczność. Możemy zatem przyjąć za przeciętną wartość kalorii w tej potrawie podaną wyżej, ale pamiętajmy o tym, że jeżeli gołąbek zajmuje nam pół talerza, to będzie ważył zdecydowanie więcej niż 200 gramów. Jeżeli jest nadziewany licznymi dodatkami i smakuje nam nieziemsko, to znak, że na pewno zawiera coś wyjątkowo pysznego, a co za tym idzie – być może też dodatkowe kalorie. Dlatego też zawsze warto mieć na uwadze fakt, że nie możemy mieć stuprocentowej pewności co do ilości kalorii, które właśnie pochłonęliśmy.
Co warto pamiętać, wybierając gołąbki na diecie?
Ostatecznie, decydując się na gołąbki podczas diety, dobrze jest postawić na ich prostą, jednorodną formę. Co to oznacza? Gołąbki powinny być podawane bez dodatkowych składników, takich jak ziemniaki czy gęste i kaloryczne sosy. Samo danie w zupełności wystarczy, aby delektować się smakiem znany nam z dzieciństwa i jednocześnie nie doprowadzić do zjedzenia zbyt dużej ilości kalorii.