Jakie działania powinny podjąć osoby podejrzewające u siebie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP)?
Jeżeli uważasz, że możesz cierpieć na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP), powinieneś jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza ogólnego. Specjalista może przeprowadzić rutynowe badanie osłuchowe oraz analizować zgłaszane objawy. W razie wszelkich podejrzeń, lekarz POZ skieruje Cię do poradni pulmonologicznej na specjalistyczną diagnostykę POChP. Zadaniem pulmonologa będzie określenie, czy objawy wskazują na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
Objawy POChP – na co zwracać uwagę?
Istnieje wiele objawów, które mogą wskazywać na POChP. Najważniejsze to:
- Przewlekły kaszel – ciągły, nie ustępujący, nawet pomimo leczenia.
- Duszność – zwłaszcza ta, która występuje podczas wysiłku.
- Odkrztuszanie plwociny – zwłaszcza o charakterze ropnym.
- Obniżona tolerancja na wysiłek – zwiększona męczliwość, problemy z wykonywaniem codziennych czynności bez zadyszki.
Grupy ryzyka POChP
W trosce o swoje zdrowie, warto znać czynniki ryzyka POChP. Grupę narażonych na rozwój choroby tworzą przede wszystkim palacze, osoby często narażone na zanieczyszczone powietrze, a także ci, którzy w trakcie swojej pracy mają kontakt z szkodliwymi substancjami, such as pyłami czy związkami chemicznymi.
Badanie spirometryczne – podstawowe narzędzie diagnostyczne POChP
Najważniejszym badaniem stosowanym w diagnostyce POChP jest badanie spirometryczne (spirometria). Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, podczas którego pacjent wdmuchuje powietrze do aparatu spirometrycznego, co pozwala ocenić objętość powietrza wydmuchanego w pierwszej sekundzie oraz natężoną pojemność życiową płuc. Jest to kluczowe badanie, które może potwierdzić rozpoznanie POChP, o ile stwierdzi się obecność utrwalonego zwężenia oskrzeli.
Inne badania stosowane w diagnostyce POChP
Jeżeli wyniki spirometrii nie są jednoznaczne, lekarz może zlecić dodatkowe badania. Może to być RTG klatki piersiowej, echo serca, EKG, badanie czynnościowe układu oddechowego (pletyzmografia), gazometria z pulsoksymetrią czy ergospirometria (próba wysiłkowa).
Zdiagnozowanie POChP – i co dalej?
W przypadku potwierdzenia diagnozy POChP, pacjent otrzymuje odpowiednio dobrane leczenie. Choć Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc nie można wyleczyć (jest to choroba powodująca nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych), jej objawy można skutecznie złagodzić. Dbając o swoje zdrowie i stosując się do zaleceń lekarza, pacjent może cieszyć się satysfakcjonującą jakością życia.