Rola wyrzeźbionego barku w funkcjonowaniu całego ciała
Wypracowanie estetycznego i zaokrąglonego barku to nie tylko aspekt wizualny wpływający na atrakcyjność naszej sylwetki. Silne, dobrze wyrzeźbione barki mają także ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania obręczy barkowej, a zarazem i dla sprawności całego naszego ciała. To także element poprawy ruchomości stawów oraz wyraźny wzrost siły. Kształtowanie mięśni barków to proces, który wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim cierpliwości i regularności. Dlatego też, decydując się na takie ćwiczenia, warto dowiedzieć się, od czego właściwie zacząć.
Ćwiczenia konieczne w treningu barków – jak je wykonywać?
Głównym elementem treningu kształtującego muskulaturę barków są ćwiczenia polegające na wyciskaniu ciężarów. Mogą to być różnorodne odmiany tego ćwiczenia – wyciskanie sztangi siedząc czy stojąc, wyciskanie hantli, czy różne typy wznosów ramion wykonywane bądź to na boki, bądź przed siebie. Aby zwiększyć efektywność tych ćwiczeń, warto je wykonywać z dodatkowym obciążeniem, np. w postaci litrowych butelek wody czy hantli. Warto dodać, że dla osób, które są już bardziej zaawansowane w treningu i nie zaczynają od zera, zaleca się wykonywanie przyciągania sztangi, zarówno prostej, jak i łamanej.
Metoda progresji treningowej oraz zasady panowanie nad torem ruchu
Podczas wykonywania wyżej wymienionych ćwiczeń niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o kilku zasadach ich wykonywania. Po pierwsze, każde ćwiczenie musi być poprzedzone dokładnym rozgrzewką i wykonywane z dużą uwagą. Po drugie, standardowe treningi, szczególnie na początku, powinny obejmować wykonanie serii czterech powtórzeń każdego z ćwiczeń.
Z czasem ilość tych powtórzeń powinna być stopniowo zwiększana – do osiągnięcia nawet dziesięciu czy piętnastu powtórzeń każdego ćwiczenia w jednym cyklu.
Unikalna budowa obręczy barkowej a trening
Kiedy mówimy o treningu barków, niezwykle ważne jest to, żeby dostosować do niego najbardziej efektywne ćwiczenia. Większość z nich pobudza do działania jedynie powierzchowną część mięśni naramiennych i bocznych oraz mięśnie przednie obręczy barkowej. Tym samym pomijane są te głębiej położone, które jednak są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania obręczy barkowej. Pamiętajmy o tym, że to właśnie te głęboko umiejscowione partie mięśni są najtrudniej dostępne i najczęściej pomijane w standardowym treningu, a tylko ich zaangażowanie może dać nam pełną kontrole nad ciałem.
Trening barków – najczęściej popełniane błędy
Zanim jednak przystąpimy do konkretnych ćwiczeń, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które często są źródłem błędów. Do najpopularniejszych z nich należą: niedomknięte chwyty sztangi czy hantli, niepotrzebne wyciąganie tułowia zamiast utrzymywania pozycji prostej, pomaganie sobie nogami np. w treningu wyciskania sztangi oraz zbyt gwałtowne ruchy ramion.
Zasada numer jeden dla każdego sportowca to kontrola nad ruchem i tempo ćwiczeń. Zapalczywe forsowanie się może prowadzić do poważnych kontuzji, takich jak naderwania czy spięcia mięśni, które będą nas kosztować tygodnie rehabilitacji.
Znaczenie poprawnej techniki i wsparcia trenera
Wiele osób zaczynających swoją przygodę z treningiem barków przystępuje do ćwiczeń bez odpowiedniego przygotowania, często narażając siebie na niepotrzebne kontuzje. Dlatego też, jeśli decydujemy się na samodzielne ćwiczenie, warto najpierw skorzystać z pomocy doświadczonego trenera, który nauczy nas odpowiedniej techniki i pomoże w wypracowaniu nawyków niezbędnych do samodzielnych ćwiczeń, które możemy bezpiecznie wykonywać również w domowych warunkach.