Triceps brachii, nazywany także mięśniem trójgłowym ramienia, jest niewątpliwie jednym z najważniejszych mięśni w organizmie człowieka. Odpowiada za prostowanie stawu łokciowego, co czyni go niezbędnym dla wykonywania wielu codziennych czynności. Występuje w parze z mięśniem łokciowym, będąc kluczowym graczem w zakresie prostowania całego stawu. Dodatkowo, stosownie wytrenowane mięśnie trójgłowe ramienia stanowią atrakcyjny element dla wielu osób, nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale i wizualnym.
Mięsień trójgłowy ramienia: anatomia i budowa
Mięsień trójgłowy ramienia trafia na scenę z kwintetem mięśni ramienia. Wypełnia całą tylną powierzchnię ramienia, prezentując swoją wyjątkową, trójgłową budowę. Trzy głowy mięśnia rozciągają się na różnych głębokościach, tworząc warstwowy układ. Głowa przyśrodkowa, najgłębiej położona, ma bezpośredni kontakt z kością ramieniową. Boczna i długa głowa leżą powierzchownie na niej.
- Głowa przyśrodkowa – swój początek ma na tylnej stronie kości ramieniowej, nieopodal bruzdy nerwu promieniowego, a swoją drogę zakończa ku dołowi.
- Głowa boczna – położona jest górniej na tylnej stronie kości ramieniowej, nieco powyżej już wcześniej wspomnianej bruzdy. Jej droga również prowadzi ku dołowi, lecz przebiega równolegle do przyśrodkowej.
- Głowa długa – swoją trasę rozpoczyna od small, płaskiego ścięgna zlokalizowanego na tzw. guzku podpanewkowym łopatki. Przesuwając się ku dołowi, biegnie przez mięsień obły mniejszy, a także większy.
Fascynujący fakt
Wspólne zadanie trzech głów mięśnia to współpraca z stawem łokciowym. Co więcej, długa głowa posiada zdolność do kurczenia się niezależnie od pozostałych, gdyż przebiega przez dwa stawy. W efekcie, jej siła działania na staw ramienny może być czasami nawet dwa razy większa, niż na staw łokciowy. Głowy boczna i przyśrodkowa działają jedynie na jednostawowo – staw łokciowy.
Funkcje mięśnia trójgłowego ramienia
Zadaniem mięśnia trójgłowego ramienia, jak wcześniej wspomniano, jest prostowanie stawu łokciowego. W proces ten najbardziej zaangażowana jest głowa długa, która wymusza ruch dwóch stawów: ramiennego i łokciowego. Efektem tego jest skurcz mięśnia, a w konsekwencji – ruch. Inne dwie głowy, czyli boczna i przyśrodkowa, pełnią rolę ściśle prostowniczą dla stawu łokciowego.
Unaczynienie i unerwienie
Trzy tętnice są odpowiedzialne za dostarczanie krwi do mięśnia trójgłowego ramienia: tętnica okalająca ramię tylna, tętnica głęboka ramienia i poboczne tętnice łokciowe. Natomiast nerw promieniowy to kluczowy gracz, jeśli chodzi o unerwienie tego mięśnia.
Trening mięśnia trójgłowego ramienia
Ostrogiem dla wielu entuzjastów sportu, a szczególnie miłośników ćwiczeń siłowych, mięsień trójgłowy ramienia jest chętnie trenowany ze względu na jego widoczność i efekty estetyczne. Zawodnicy osiągają najlepszy efekt treningowy tej partii ciała wykonując różnego rodzaju ćwiczenia z oporem, takie jak hantle czy gumy, dostosowując obciążenie do własnych możliwości.
Popularnymi i skutecznymi ćwiczeniami na triceps są między innymi: wyciskanie francuskie, prostowanie ramienia do tyłu czy pompki tricepsowe.