Dezyderata – ponadczasowa esencja dobrej mądrości
’Dezyderata’, zaskakujący poemat stworzony przez Maxa Ehrmanna i wydany wieki temu, w 1948 roku, może być postrzegany jako jedno z tych dzieł, które z powodu czasu, jaki upłynął od ich stworzenia, zanurzają się w zapomnienie. Jakże błędne jest to przekonanie! Ten utwór, który przenosi zasady dobrego życia, jest czymś, do czego najpierw zwracali się Hippiesi, a dziś uczestnicy ruchu Anonimowych Alkoholików niezmiennie czerpią z jego mądrości.
Upamiętnienie 'Dezyderata’ – utworu o ponadczasowej wartości
’Desiderata’ Maxa Ehrmanna to niewielki, ale ekspresyjny wiersz, którego interpretacje podejmowali pisarze, eseiści, reporterzy, ale także prostaki. Dla tych ostatnich jest on napisany tak prosto i oczywiście, że nie wydaje się wymagać żadnej interpretacji. Można przypuszczać, że to właśnie ta prostota spowodowała, że zdobył on zacność fanów na całym świecie i nadal je zdobywa!
Co oznacza Dezyderata?
Dezyderata opowiada o:
- Byciu pogodnym i dążeniu do szczęścia mimo trudnej drogi życia
- Spokojnym zrozumieniu siebie nawet w dobie lęku i hałasu
- Poszukiwaniu spokoju, przemawianiu prawdy i umiejętności słuchania innych
- Unikaniu osób napastliwych i głośnych
- Ostrożności w świecie niekończącego się biznesowego szaleństwa
- Nie udawaniu uczuć ani bycia kimś innym niż sie jest
- Porzucenie cynicznego podejścia do uczuć
- Pracy nad sobą i kształtowaniu siły ducha
Polska wersja 'Desideratów’ została znakomicie przetłumaczona przez Andrzeja Jakubowicza i znalazła się w książce Kazimierza Jankowskiego 'Hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej’, ale teraz można ją oczywiście znaleźć również online.
Historia stworzenia Dezyderat
Max Ehrmann napisał poemat jako formę życzeń bożonarodzeniowych dla swoich najbliższych. Wprowadził je na świat po raz pierwszy w 1933 roku, chociaż sam utwór napisał prawie 6 lat wcześniej. Dzieło nie zostało wydane za jego życia. Dopiero po jego śmierci, jego żona zdecydowała się opublikować dzieło w znanym tomiku 'The poems of Max Ehrmann’. Ten sam tomik ostatecznie trafił do wydawanego tygodniowo gazetki parafialnej w Starym Kościele Świętego Pawła w Baltimore. Ta ostatnia publikacja, przez gazetkę, zapoczątkowała szerzenie tomiku do szerszej publiczności i spowodowała, że wszedł on do kultury masowej i do dziś jest jej integralną częścią.
Kulturowe związków z Dezyderatami
W późniejszych latach poemat był wielokrotnie wykorzystywany w różnych formach kultury i sztuki. Stał się tekstem piosenki Les Crane’a w wykonaniu grupy Every Which Way, a w Polsce został śpiewany w formie piosenki przez kabaret Piwnica pod Baranami (można posłuchać tego wyjątkowego wykonania na YouTube). Na podstawie utworu powstały też m.in. utwory rapera Sokoła z WWO, rapera Szada czy zespołu NAIV (płyta Przedświt).