W ostatnich latach, trend na zwiększanie efektywności swojego treningu coraz częściej materializuje się w stosowaniu tzw. wydolnościowych masek treningowych. Wykorzystywanie tego sprzętu jest coraz częstszym zjawiskiem, ćwiczyli w nich n.in tacy znani sportowcy, jak Marcos Maiden, tuż przed starciem z Floydem Mayweatherem, czołowi zawodnicy UFC, czy nawet aktor Jake Gyllenhaal w filmie „Do utraty sił”. Ale co tak naprawdę dają takie maski? Jakie zmiany wprowadzają do treningu? Sprawdźmy i zgłębmy ten temat trochę głębiej!
Maska treningowa – czym jest i jakie są jej zasady działania?
Pierwsze, co warto wiedzieć, to informacja, że maski treningowe powstały jako odzew na rosnące wymagania sportowców w kontekście skutecznego treningu. W odpowiedzi na poszukiwania elementu, który podniesie efektywność ćwiczeń zaowocowała debiutem na rynku masek treningowych. Ich stworzenie oparte jest na wynikach licznych badań, które imituja warunki tlenowe panujące w skrajnych strefach klimatycznych np. typowo wysokogórskich.
Cechy techniczne i funkcjonalności maski treningowej
Maska treningowa wyposażona jest w całą gamę nowoczesnych rozwiązań, które mają na celu przyspieszenie treningu wydolnościowego i jednoczesne utrudnienie go tak, by sportowcy mogli stawić czoło większym wyzwaniom. W uproszczeniu, możemy je porównać do ćwiczeń , jakie wykonuje się pod oporem oraz bez oporu. Przykładowym zestawieniem może być zawodnik szykujący się do zawodów kulturystycznych, który trenuje przy pomocy dwóch butelek wody. Opór dla rąk stanowi 2-3 litry wody. Następnie, ten sam zawodnik trenuje ze sztangą o masie 10 kg na rękę. Czy trening jest inny? Oczywiście, że tak!
Głównym zadaniem maski jest przygotowanie organizmu sportowca do znacznie trudniejszych warunków treningowych, jak np. te w warunkach wysokogórskich. Tym samym organizm jest lepiej przygotowany na to, co czeka go w zawodach rozgrywanych w innych strefach klimatycznych. Maski wyposażone są w innowacyjne zawory oporowe oraz zostały wzbogacone o wygodne rękawy z materiału neoprenowego, co sprawia, że trening jest intensywny, ale jednocześnie komfortowy.
Maska treningowa jako narzędzie dostosowane do indywidualnych potrzeb
Wiele masek ma na celu umożliwić tzw. trening beztlenowy – do najtrudniejszych warunków. Tym samym, maska intensyfikuje ćwiczenia i przekształca je w taki sposób, że ciało wie, czego się spodziewać i jak reagować na konkretne wyzwania w trudnych warunkach.
Podsumowując, maski treningowe są narzędziem, z którego korzystają przede wszystkim zawodowi sportowcy. Ludzie ci przekraczają swoje limity, by stać się jeszcze lepsi w swojej dyscyplinie. Jednak, wzorem profesjonalistów, coraz częściej maski stosują także ambitni amatorzy. Przed zakupem, warto zapoznać się z różnymi rodzajami masek, by dopasować je do własnych, indywidualnych potrzeb. Korzystnym rozwiązaniem może być również skonsultowanie zakupu z trenerem personalnym, który swoją wiedzą i doświadczeniem pomoże dopasować odpowiednią maskę do oczekiwań i celów treningowych.