Droga do doskonałości biegowej: Trening Skipowy
Skipy (z ang. skip „skakać”) stanowią trening składający się z dynamicznego biegu łączonego z intensywnym zginaniem nóg w kolanach. Należy wykonywać to ćwiczenie w taki sposób, by pięta w bucie po każdym wykonanym kroku dotykała pośladków. Standardowo wyróżnia się trzy rodzaje skipów: skip A, skip B oraz skip C. Jak je wykonywać i od czego zacząć?
Skip abc – podstawa rozwijania tzw. siły biegowej
Skuteczność treningu skipowego najlepiej zrozumieć obejrzawszy nagrania (np. na Youtube), które pokazują różnicę w wykonywaniu poszczególnych skipów oraz efekty regularnego ich stosowania. Większość osób wykonywała skipy choć raz w życiu, często nieświadoma jego potencjalnych korzyści dla sylwetki, siły, czy energii.
Jak poprawnie wykonywać skip A, B i C?
- Skip A: Ten typ skipa to naprzemienne, energiczne unoszenie kolan, tak by były równoległe do podłoża przy utrzymaniu właściwego kąta w stawie skokowym. Głównym wyznacznikiem poprawności wykonania ćwiczenia jest to, że obserwująca nas osoba nie powinna być w stanie zobaczyć podeszw naszych butów. Jak to jest możliwe? Dzięki utrzymaniu palców stóp, szczególnie w fazie szczytowej ćwiczenia, cały czas zadartymi do przodu.
- Skip B: To zaawansowany skip, który przypomina krok żurawia. Zaczyna się od uniesienia nogi wysoko, niemal równolegle do podłoża, po czym następuje intensywny wyrzut podudzia do przodu, a potem mocne ściągnięcie nogi do pionu. Aby prawidłowo wykonać skip B, trzeba pamiętać o pracy rąk, które powinny poruszać się jak podczas biegu.
- Skip C: Choć nie jest szczególnie skomplikowany, może stanowić wyzwanie dla osób niebiegających regularnie lub mających ograniczoną mobilność stawów. Ćwiczenie polega na intensywnym wyrzucaniu stóp do tyłu z jednoczesnym dotykaniem pośladków. Ten skip wzmacnia mięśnie czworogłowe i poprawia gibkość, a ręce powinny trzymać swobodnie, jak w zwykłym biegu.
Skip D – najnowszy dodatek do treningu biegowego
Wielu biegaczy dodaje do swojego treningu skip D, stanowiący najnowsze uzupełnienie techniki skipowej.
Gdzie zaczęła się historia skipów?
Autorem i twórcą techniki skipów jest Polak – Gerard Zygfryd Mach. Jako olimpijczyk w Helsinkach w 1952 roku, dwudziestokrotny mistrz Polski i rekordzista, Mach wprowadził skipy jako element treningów. Po zakończeniu kariery sportowej trenował polską drużynę lekkoatletyczną a następnie wyemigrował do Kanady, by tam kontynuować karierę trenera.