Wszystko co musisz wiedzieć o ćwiczeniach Abs brzucha
Ćwiczenia abs brzucha to popularny i efektywny plan treningowy, który jest ukierunkowany na rozbudowanie i wzmacnianie wszystkich grup mięśni brzucha. Celem tych ćwiczeń nie jest tylko i wyłącznie wypracowanie wyraźnej rzeźby zwanej kaloryferem, ale również wspomaganie procesu spalania nadmiarowej tkanki tłuszczowej.
Ważne jest, aby nie zapominać, że rezultaty takiego planu treningowego nie będą natychmiastowe – kluczem do osiągnięcia celów jest regularność i systematyczność ćwiczeń. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia abs brzucha przyniosą spektakularne efekty!
Jak wygląda trening abs brzucha?
Abs brzucha to zestaw ćwiczeń, którego głównym atutem jest krótki czas wykonania treningu – standardowy, najbardziej popularny trening trwa od sześciu do dziesięciu minut. Pomimo tak krótkiego czasu, trening jest intensywny i efektywny, przyrównuje się go więc często do szóstki Weidera.
Plan treningowy jest podzielony na dwie fazy – dla początkujących i dla bardziej zaawansowanych. Osoby, których codzienna rutyna nie obejmuje ćwiczeń fizycznych, powinny zacząć od fazy początkującej. Po kilku dniach, kiedy mięśnie przyzwyczają się do nowej aktywności, można rozpocząć drugą fazę treningu.Jakie ćwiczenia zawiera plan abs brzucha?
Ćwiczenia abs brzucha to:
- Brzuszki – klasyczny sposób na pracę nad mięśniami brzucha. Polega na leżeniu na plecach z ugiętymi kolanami, dłonie umieszczamy za głową. Podnosimy górną część tułowia od podłoża, zatrzymujemy na około sześć sekund, opuszczamy i powtarzamy. Cykl powtórzeń powinien składać się z około dwudziestu powtórzeń.
- Rowerek – równie skuteczny, jak tradycyjne brzuszki. Leży się na plecach, a kolana są ugięte pod kątem 90 stopni. Pedałujemy, jak na klasycznym rowerze, przez około minutę.
- Przyciąganie kolan do klatki piersiowej – należy pamiętać, że ręce trzymamy wyprostowane wzdłuż ciała.
- Kolana przyciągamy do piersi dziesięć razy.
- Wypychanie nóg w pozycji leżącej – ważne jest, aby trzymać pięści pod pośladkami i napinać mięśnie brzucha przy każdym wypchnięciu nóg.
- Brzuszki ze skrętami tułowia – podobnie jak tradycyjne, ale przy podnoszeniu górnej części tułowia wykonujemy skręt. Dziesięć razy skręcamy w prawo, a później dziesięć razy w lewo.
- Unoszenie zgiętych kolan w pozycji zwisu – to jedyne ćwiczenie z serii abs, które wymaga zastosowania drążka do podciągania. Trzymamy go na szerokości barków, a następnie podnosimy zgięte kolana w kierunku klatki piersiowej. Jest to jedno z intensywniejszych ćwiczeń, dlatego powtarzamy je dziesięć razy.
Schemat kolejności ćwiczeń: najpierw ćwiczymy dolne proste mięśnie brzucha, następnie boczne i na końcu górne. Kolejność ta jest ważna, gdyż ćwiczenia zostały tak skonstruowane, aby miarowo angażować do pracy poszczególne grupy mięśni brzucha.
Podsumowując, abs brzucha to skuteczny plan treningowy, o którego skuteczności decyduje przede wszystkim regularność i prawidłowość wykonania ćwiczeń. Pamiętaj, aby nie pomijać żadnego etapu treningu i zawsze przejść od jednego ćwiczenia do drugiego.