Wybór odpowiedniego rozmiaru męskich spodni bywa przysłowiową zmorą dla wielu Panów. Często wynika to z niejasności, co do oznaczeń na metkach, które dodatkowo mogą różnić się w zależności od producenta. Spodnie zakupione w H&M mogą różnić się rozmiarem od tych zakupionych w Levis’ie czy Wranglerze. W tym artykule chcemy pomóc Ci rozczytać te oznaczenia i prawidłowo dobrać rozmiar spodni.
Rozmiary spodni męskich – przegląd
Występuje kilka systemów oznaczania rozmiarów spodni męskich. Oto one:
Literowa: XXS – 4XL
Stosowana zazwyczaj w przypadku spodni sportowych. Rozmiary zaczynają się od najmniejszego (XXS), poprzez XS, S, M, L, XL, XXL aż do największych (3XL, 4XL). Nazwy tych rozmiarów pochodzą od angielskich słów small (S), medium (M), large (L) i extra (rozmiary z X). W niektórych przypadkach występują też oznaczenia wersji długości nogawek: short, regular i long, co umożliwia dopasowanie ich do wzrostu. Brak takiego oznaczenia sugeruje, że spodnie są dostępne tylko w jednej długości dla każdego rozmiaru pasowania.
W/L w calach
W to oznaczenie obwodu w pasie (waist), L to długość nogawki (length). Czyli, jeżeli widzisz oznaczenie W32 L32, to oznacza, że obwód spodni jest równy 32 calom, a długość nogawki wynosi 32 cale. Inny przykład: spodnie w rozmiarze 32/34 mają obwód pasa 32 cale, a nogawka ma długość 34 cale.
Aby przeliczyć wymiary na centymetry, wystarczy pomnożyć obie wartości przez 2,54. Na przykład, rozmiar spodni 32/34 to około 81,5 cm w pasie i 86,5 cm długości nogawki. Aby obliczyć rozmiar w calach, należy podzielić wymiary w centymetrach przez 2,54. Dla mężczyzny o obwodzie pasa 91 cm i długości nogawki 86 cm odpowiednie będą spodnie w rozmiarze W36/L34.
Numeracja europejska
Ten system rozmiarów określany jest liczbami w odstępach co 2: 42, 44, 46, 48, 50, 52, itd. Trudno jednak dopasować te liczby do konkretnych wymiarów ciała. Dlatego zawsze warto sprawdzić tabelę rozmiarów spodni podaną przez producenta. Zawiera ona takie informacje jak: obwód w pasie, obwód bioder, obwód talii, długość nogawki i inne, wszystko podane w centymetrach, co ułatwia dopasowanie.
Numeryczna – jeansy
W przypadku jeansów rozmiarówka zaczyna się od 28 i kończy na 42. Pamiętaj jednak, że różni producenci mogą różnić się przy takim samym oznaczeniu rozmiaru. Przykładowo, jeansy amerykańskich marek są zazwyczaj większe od tych europejskich – amerykańska L może być podobna do europejskiego XL, a czasem nawet XXL.
Warto również pamiętać, że jeansy zawierają zazwyczaj dodatek elastanu, stretchu czy innego materiału, który odpowiada za ich rozciągliwość. Dlatego nie zaleca się kupowania spodni zbyt luźnych, zwłaszcza w pasie.
Jak czytać rozmiar spodni męskich?
Do tej czynności są dwa podejścia:
- Możesz porównać rozmiary z już noszonym modelem spodni – zaleca się w tym celu zmierzenie ulubionych spodni.
- Możesz pobrać własną miarę. Jak to zrobić?
- Mierzymy obwód w pasie mierząc miejsce nieco poniżej pępka, na wysokość kości biodrowych. Rezultat zapisujemy w centymetrach.
- Następnie mierzymy długość nogawek – od kroku do dołu, nieco poniżej kostki. Wynik też zapisujemy.
- Oba rezultaty dzielimy przez 2,54 cm, bo tyle wynosi 1 cal, aby uzyskać wymiary w calach.
- Na przykład, jeśli w pasie mierzyłeś 76 cm, a długość nogawki wynosiła 81 cm, to odpowiedni rozmiar spodni to 30/32.
Posiadając te wymiary, wyszukujemy odpowiednie wartości w tabeli rozmiarów danego modelu spodni i dobieramy nasz rozmiar. Jako dopuszczalne różnice przyjmuje się 1-2 cm.
Przy wybieraniu spodni należy też zwrócić uwagę na krój. Spodnie o kroju regular, slim czy skinny układają się zupełnie inaczej. Każdy z tych krojów pasuje do innej sylwetki, nawet jeśli oznaczenia rozmiarów byłyby takie same. Ponadto, niektóre osoby preferują spodnie typu bojówki czy chinosy. Przed zakupem warto zatem zastanowić się, jaki efekt zamierzamy osiągnąć i który fason będzie najbardziej odpowiedni dla naszej sylwetki.