Masz obszerny salon i zastanawiasz się nad jego wykorzystaniem? A może marzyłeś o możliwości gry w bilard we własnym domu i intensywnej nocy bilardowej z przyjaciółmi? Zakup stołu do bilarda umożliwi Ci zrealizowanie tej pasji w zaciszu własnego mieszkania, dając Ci nieograniczony dostęp do ulubionej rozrywki. Co więcej, umieszczenie stołu do bilarda w Twoim salonie może dodać wszelkiego rodzaju siły do wystroju Twojego pokoju. Niemniej jednak, wybór nie jest łatwy. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu? Jakie aspekty są ważne dla rozgrywki i gdzie absolutnie nie należy oszczędzać? Właśnie to sprawdzamy!
Stół do bilarda – wybór idealnej opcji
Wybór stołu do bilarda powinien zacząć się od zrozumienia i rozróżnienia różnych odmian gier bilardowych, które są grane na stołach tego typu. Przede wszystkim mamy tu trzy możliwości: pool (najpopularniejsza wersja gry w bilard w kraju naszego), snooker (znacznie trudniejsza odmiana, wymagająca największego stołu!) oraz karambol (stół bez łuz – w Polsce ta wersja jest mało popularna, a jednocześnie wymaga najbardziej doświadczonego gracza).
Jakie wymiary stołu do bilarda wybrać?
Innym ważnym aspektem jest wymiar stołu – powinien być on odpowiednio dopasowany do przestrzeni w której ma stanąć. Istnieje kilka prostych zasad, które warto tu zastosować:
- Musisz upewnić się, że wokół stołu jest odpowiednia ilość wolnego miejsca. Dlaczego? Taki rozmieszczenie umożliwi Ci swobodne pochylenie się nad stołem z kijem, bez ryzyka zderzenia go z sąsiednimi meblami czy ścianami
- Pomiędzy stołem do ściany powinno być co najmniej 110 cm wolnej przestrzeni (nie licząc żadnych innych przedmiotów, które mogą przeszkodzić w grze).
- 110 cm to absolutne minimum, ale idealnie byłoby na miejscu zostawić 145 cm czystej przestrzeni
Przygotowane na transport
Wybierając stół do bilarda, warto również zwrócić uwagę na kwestie logistyczne, takie jak transport i wprowadzenie stołu do pomieszczenia. Jeżeli stół nie jest składany, jego wniesienie mogą wykluczyć na przykład kręte schody, czy inne przeszkody architektoniczne. Dlatego warto skontrolować, czy dostawca oferuje transport i montaż, co jest niezbędne w przypadku tych większych, nierozkładanych modeli.
Waga stołu, a stabilność podłoża
Jednym z aspektów, które mogą wydawać się mało ważne, ale które są naprawdę istotne, jest waga stołu. Fakt, że stół do bilarda jest bardzo ciężki może wpłynąć na stabilność podłoża, na którym ma on stać. Jeśli masz zamiar umieścić go na parterze domku jednorodzinnego, obciążenie nie będzie miało znaczenia, ale jeśli chcesz postawić stół na strychu, musisz upewnić się, że strop to wytrzyma. W zależności od materiału z jakiego stół jest wykonany, waga może się znacznie różnić – standardowy stół drewniany waży około 120 kg, natomiast ten z kamienną płytą do 240 kg!
Materiały, z których wykonane są stoły do bilarda
Materiał, z którego stół jest wykonany jest znaczący dla jakości gry. Drewniane stoły są lżejsze, ale stoły z płyt kamiennych, marmurowych czy łupkowych, pomimo, że są cięższe, dają efektowny wygląd i świetne warunki dla graczy. Stoły z płyt meblowych są skierowane tylko dla początkujących, zaś doświadczeni gracze nie będą z takiego blatu zadowoleni, ponieważ nie pozwala on na pełne rozpowszechnienie możliwości.
Najważniejsze jest to, żeby pytać sprzedawców o rodzaj drewna, które zostało wykorzystane do produkcji stołu. Drewno z gatunków twardych, takich jak dąb lub buk, są zdecydowanie najlepszym wyborem. Nie zapominaj także o stali nierdzewnej- rzadko używanej, ale warto rozważyć ten materiał.