Kotlet schabowy musi być jednym z najbardziej tradycyjnych obiadów w polskiej kulturze kulinarnej, który gości na praktycznie każdym stole. W związku z częstymi rozważaniami na temat kaloryczności tego dania, stajemy przed wyzwaniem określenia, ile kalorii faktycznie zawiera kotlet schabowy. Te wahania biorą się stąd, że ile domów, tyle różnorodnych sposobów przygotowania tego dania. Generalnie rzecz biorąc, kaloryczność schabowego powinna wynosić około 300 kcal. Ważne jednak, że czynniki takie jak metoda smażenia, rodzaj panierki i ewentualne dodatki mogą znacząco wpłynąć na ostateczną ilość kalorii. W tym artykule postaramy się dokładniej przyjrzeć kaloryczności kilku wariantów tradycyjnego ,,schaboszczaka”.
Jak policzyć kaloryczność panierki?
Panierka może stanowić nie lada wyzwanie dla osób szacujących kaloryczność poszczególnych produktów. W przypadku mięsa, ilość kcal liczy się zazwyczaj dla 100g produktu, co później przeliczane jest na konkretne danie. Problem z wyskalowaniem pojawia się, kiedy próbujemy określić, ile panierki faktycznie znajduje się na naszym schaboszczaku. Proponujemy pewną prostą metodę, jeśli chodzi o obliczanie gramatury składników użytych do panierowania, na podstawie której możemy dokładnie obliczyć zawartość kalorii.
Nie sztuką jest odmierzyć łyżeczkę bułki tartej i pół jajka, co od razu daje nam ilość kalorii. Jednakże próba obtoczenia naszego kotleta precyzyjnie odmierzoną ilością jest skomplikowana. Zamiast tego proponujemy tę metodę: Odmierzyliśmy większą ilość produktu, na przykład garść bułki tartej. Użyjemy do panierowania mięsa tyle, ile potrzebujemy, a następnie zmierzymy ile produktu pozostało.
W ten sposób znamy dokładną ilość produktu, którego użyliśmy i jesteśmy w stanie dokładnie wyliczyć kcal do jednej jednostki.
Ilość kcal w mięsie
Jeśli już potrafimy wyliczyć kaloryczność panierki, reszta jest już prosta. Schab surowy zawiera 128 kcal w 100g produktu. Nasze zadanie polega na przeliczeniu dokładnej wagi naszego kawałka mięsa. Jeśli jednak dodajemy dodatkowe składniki, jak majonez, musimy dodatkowo doliczyć ilość kcal zawartych w dodatku na podstawie wagi użytego produktu.
Sposób smażenia a kaloryczność
Ostateczna kaloryczność naszego kotleta schabowego jest znacząco zależna od sposobu obróbki termicznej. Kotlet smażony na oleju będzie miał więcej kalorii, niż ten pieczony w piekarniku. Istotna jest też kwestia rodzaju użytego tłuszczu. Jeżeli jednak zależy nam na bardzo dokładnym przeliczeniu ilości kalorii, istnieje prosty trik. Zważyć patelnię, na której zamierzasz smażyć kotlet oraz całą butelkę oleju. Następnie wlej olej na patelnię tak, aby swobodnie na tej ilości usmażyć wszystkie kotlety. Przygotuj kilka listków ręcznika papierowego- ich wagi również potrzebujesz znać.
Po usmażeniu każdego z kotletów odsącz go na ręcznik. Następnie zważ nasączony olejem ręcznik i porównaj wagę ręcznika przed i po smażeniu. Różnica to ilość tłuszczu, który odjęliśmy od kotleta. Po zakończeniu smażenia zważ patelnię z pozostałym olejem. Szereg prostych obliczeń i wiemy, ile tłuszczu pozostało w naszych kotletach.