Intryga filmu „Mistrz”
„Mistrz”, reżyserowany przez Macieja Barczewskiego, to dzieło filmowe oparte na prawdziwych wydarzeniach z życia polskiego boksera – Tadeusza Pietrzykowskiego. Znany z walk wręcz zorganizowanych w obozach koncentracyjnych, Pietrzykowski stał się symbolem walki i nadziei dla innych więźniów. Główną rolę sportowca zagrał Piotr Głowacki. Ale czy film jest wart poświęcenia na niego swojego czasu? Rozważmy to dokładniej.
Fascynująca opowieść ujawniana przez Mistrza
Film „Mistrz” opiera się na realiach życia Tadeusza Pietrzykowskiego, który był dobrze znanym bokserem w Warszawie przed wybuchem II Wojny Światowej. Choć nie był znany na arenie międzynarodowej, wyróżniał się wśród swoich rówieśników trenujących w Legii Warszawa. Zdobył wicemistrzostwo Polski i mistrzostwo Warszawy w wadze koguciej pod okiem Feliksa Stamma, powszechnie uważanego za jednego z najlepszych trenerów bokserskich.
Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku Pietrzykowski został schwytany przez Niemców i przewieziony do obozu Auschwitz. Został tam oznaczony numerem obozowym 77 i miał do wykonania prace przerastające siły człowieka, jednocześnie znosząc liczne akty terroru ze strony strażników. Jego żelazna wola pozwoliła mu przetrwać w tych skrajnie niekorzystnych warunkach.
W pewnym momencie, podczas prac obozowych, Pietrzykowski wziął udział w improwizowanej walce bokserskiej z niemieckim kapo. Rozpoznano w nim talent bokserski i zaproponowano mu walki na ringu, organizowane dla rozrywki strażników. Był w tych walkach zmuszany stawać naprzeciw przeciwników, którzy przewyższali go o kilka klas wagowych. Mimo tych trudności, dzięki swojej doskonałej technice, Pietrzykowski zdobył prawie wszystkie walki. Pokonał nawet kilkunastu Niemców, co znacząco podniosło morale pozostałych więźniów.
Zarzuty o nieścisłosci w Mistrzu
Mimo, że „Mistrz” oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, nie jest całkowicie dokładną biografią Pietrzykowskiego. Brakuje w nim wielu ważnych momentów z życia boksera, w tym z czasów jego pobytu w Auschwitz. Wiele istotnych szczegółów, takich jak spotkania z ojcem Maksymilianem Kolbe i Witoldem Pileckim, pominięto lub tylko zasugerowano. Niemniej jednak, nie tylko o faktach historycznych chodzi w tym filmie, ale o uniwersalne pytania dotyczące natury człowieka w ekstremalnych warunkach.
Celem twórców było przede wszystkim ukazanie postaci Tadeusza Pietrzykowskiego i zrozumienie kluczowego dla niego dokonania. Opowiedzenie historii Auschwitz, ze względu na sferę dramatycznych wydarzeń, które tam miały miejsce, wymagało wyjątkowego wyczucia. Połączenie takiej historii z konwencją filmu bokserskiego, tak aby nie zlekceważyć wartości źródłowych, było naprawdę trudnym zadaniem.
Głowacki jako Pietrzykowski – rolę życia
Główną rolę w filmie zagrał Piotr Głowacki. W ciągu intensywnych treningów fizycznych przeszedł impresjonującą przemianę, która śmiało może być porównywana do metamorfoz popularnych aktorów jak Matthew McConaughey (Witaj w klubie) czy Christian Bale (Fighter).
Głowacki poradził sobie fenomenalnie z tą rolą. Wcielił się zarówno w zaszczutego, zniszczonego emocjonalnie człowieka, jak i w pewnego siebie mistrza ringu, stawiającego czoła dużo silniejszym od siebie przeciwnikom. Bardzo dobrze odnajduje się w scenach walki na ringu, co zawdzięcza wielomiesięcznym treningom pod okiem wybitnego specjalisty – Mariana Basiaka.
W tej produkcji warto również zwrócić uwagę na Grzegorza Małeckiego w roli bezlitosnego Rapportführera, decydującego o życiu więźniów. Pozostali aktorzy tworzą tło dla pojedynku dwóch znakomitych aktorów – Piotra Głowackiego i Grzegorza Małeckiego.
Czy „Mistrz” jest filmem wartym obejrzenia?
„Mistrz” jest filmem przede wszystkim o nadziei, który budzi wiele emocji i zostawia głębokie wrażenie na widzu. Pomimo tego, że opowiada o ogromie ludzkiego cierpienia, nie jest brutalny i może być oglądany nawet przez osoby wrażliwe.
Przyjemność z oglądania „Mistrza” mogą odczuć zarówno miłośnicy historii, jak i fani sportów kontaktowych. Historia jest bowiem połączeniem dramatu obozowego z kinem bokserskim i prezentuje niezwykłe osiągnięcie prawdziwego bohatera. Scenografia, kostiumy czy boksy będą kolejnymi atrakcjami zainteresującymi widza.
Warto podkreślić, że film został przetłumaczony w całości na język angielski, co pozwoliło na dotarcie do szerszego grona widzów.
Bohaterowie Główni Mistrza
Piotr Głowacki jako Tadeusz Teddy Pietrzykowski
Grzegorz Małecki jako Rapportführer
Marcin Bosak jako Lagerführer
Marian Dziędziel jako Rotmistrz
Piotr Witkowski jako Walter
Rafał Zawierucha jako Klimko
Marcin Czarnik jako Bruno
Jan Szydłowski jako Janek