Powstanie słynnej królewskiej dyscypliny sportowej
Polo, nazywane przez wielu jego miłośników „rozgrywką królów”, zaczęło kształtować swoje zasady ponad dwa tysiące lat temu. Utrzymując swoje elitarnie wydźwięk, nawet dzisiaj jest nazywaną jedną z tzw. szlachetnych dyscyplin sportowych. Członkowie wyższych sfer, takie jak królowie, szlachta, bogaci i oficerowie z najróżniejszych zakątków świata, chętnie uprawiali i wciąż uprawiają ten sport.
Podobno najcenniejszą zaletą gry w polo jest konieczność łączenia w niej niebywałej sprawności, umiejętności konnej jazdy, trzeźwego myślenia i jednocześnie współpracy drużynowej.
Całokształt sportu królów – Polo
Wiele osób może uznać tę grę za nudną. Jednak gra w polo jest rzeczywiście kwintesencją ciekawego zestawienia indywidualizmu i pracy zespołowej, działań człowieka i charakteru konia. Wymaga opanowania takich mięśni ciała, o których istnieniu najczęściej nie mamy pojęcia. Rozwija zarówno umysł, jak i ciało, a do tego wygląda efektownie: podkreślając zwinność męskiej sylwetki i jednoczesne piękno ruchów konia, bez którego tej gry zwyczajnie by nie było.
Pierwotne pochodzenie nazwy polo
Nazwa polo, jaką znamy dzisiaj, sięga czasów daleko przed naszą erą. Wtedy to członkowie perskiej straży królewskiej zaczęli grać w polo, wtedy nazywane Sagol Kangjei. Dla doborowych jednostek perskiego króla, gra ta była doskonałym ćwiczeniem sprawności przed walką.
Z upływem czasu, polo zaczęło być traktowane jako gra narodowa, ale uwaga: wyłącznie dla szlachty. Niższe społeczne warstwy nie były dopuszczane do tego sportu.
Rozprzestrzenienie się polo na cały świat
Po Persji, popularność polo rozlała się na kolejne kraje, zachowując zarazem zasadę wyjątkowej i ograniczonej dostępności dla „maluczkich”. Grano w nią wśród indyjskich szlachciców, na dworach bizantyjskich oraz egipskich. Co ciekawe, zainteresowanie polo w Europie pojawiło się dzięki Brytyjczykom, którzy w tamtych czasach podbili Indie. To oni nadali tej grze nazwę „polo” (inspiracja tybetańskim pulem, czyli piłką) i sprowadzili ją do Europy. Tutaj jednak europejskie zasady gry zostały znacznie zmodyfikowane przez Brytyjczyków, więc obecna wersja tej szlacheckiej gry jest już inna od pierwotnej formy.
Polo na przestrzeni wieków
W XIX wieku polo zaczęło zyskiwać na popularności. Fascynacja tą grą doprowadziła do powstania pierwszych profesjonalnych klubów i zespołów polo, a także specjalnych organizacji, które zaczęły czuwać nad zasadami i rozpowszechniać modę na „królewską grę” wśród wybranych. Ciekawostką jest, że dzisiaj najlepsi gracze w polo pochodzą z Argentyny, która na podium tej gry wyprzedziła Brytyjczyków.