Trening mięśni pleców, szczególnie gdy wykonujemy go rutynowo, przynajmniej trzy serie w każdym podejściu, ma ogromne korzyści zarówno dla naszej sylwetki i muskulatury, a zwłaszcza dla naszego zdrowia. Efekty te obejmują stabilizację postawy naszego ciała, poprawę jej estetyki, ochronę kręgosłupa przed niezapowiedzianymi przeciążeniami oraz zwiększenie zakresu ruchomości w obręczy barkowej.
Czy jest dobry moment, żeby zacząć ćwiczyć mięśnie pleców?
Początkowanie twojego treningu pleców nie powinno trwać zbyt długo. Wskazane jest, aby zainaugurować ten etap aktywności fizycznej od energicznej rozgrzewki, która przygotuje mięśnie do dalszych ćwiczeń. Z upływem czasu, do twojego początkowego zestawu ćwiczeń powinny dołączyć kolejne treningi, które powinny stopniowo wzmacniać twoją siłę i wydajność treningu.
Ćwiczenia na plecy, które przynoszą widoczne korzyści
Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w treningach siłowych, czy doświadczonym zawodnikiem, jest szereg ćwiczeń na plecy, które są sprawdzone, zalecane i przynoszą wymierne korzyści. Oto kilka z nich:
-
- Podciąganie na drążku (w podchwycie lub nachwycie) – wymagają one stosowania właściwej techniki i są zasobem regularności treningów, ale ich uporczywość przynosi spektakularne efekty w stosunkowo krótkim czasie.
- Rozciąganie mięśni chwytem krzyżowym za plecami – jedna ręka jest na górze, druga na dole, a chwycenie własnych palców odbywa się na przemian. Jest to zarówno ćwiczenie siłowe, jak i uelastyczniające.
- Ściąganie drążka w pozycji siedzącej (wyciąg pionowy) – jest to ćwiczenie, które jest wykonywane na specjalnym urządzeniu na siłowni, można je jednak również zastosować przy drabinkach, po odpowiednim zamocowaniu do nich drążka na linie lub specjalistycznej taśmie.
- Ściąganie drążka w pozycji siedzącej, ale na wyciągu poziomym – jest to jeden z rodzajów wiosłowania, który skutecznie pracuje na mięśniach pleców.