Pomysł rolowania mięśni: Przełom w medycynie rehabilitacyjnej
Pomysł wprowadzenia do treningu rehabilitacyjnego techniki rolowania mięśni zasługuje na większą uwagę ze względu na swoje korzystne wpływy na zdrowie oraz poprawę mobilności u osób fizycznie aktywnych. Większość specjalistów utożsamia aktywność z rolowaniem mięśni, co ma zasadniczy wpływ na poprawę ukrwienia mięśni, ich regeneracji oraz zmniejszeniu bólu. Pomysł ten pojawił się już w latach 80-tych, dzięki fizykowi Moshe Feldenkrais, który zauważył, że manualne operowanie namięśniowe przypomina rolowanie, a co za tym idzie, może znacząco zredukować odczuwalny ból.
Historia rolowania mięśni
Feldenkrais, jako naukowiec, zdecydował się wykorzystać swoje odkrycie, co zaowocowało stworzeniem pierwszego rollera – urządzenia, które miałoby zastępować dłonie i usprawniać proces rolowania mięśni. Na przestrzeni lat coraz więcej osób zaczęło dostrzegać zalety tej techniki, dzięki czemu metoda zyskała na popularności.
Jak działa rolowanie mięśni?
Proces rolowania mięśni to niezwykle proste, aczkolwiek skuteczne rozwiązanie na problemy związane ze spiętymi mięśniami. Pomysł ten zakłada, że poprzez stymulację mięśnia rollera, można rozluźnić powięź otaczającą mięśnie i kości, co w konsekwencji przyspiesza ich regenerację i pozwala szybciej wrócić do optymalnej formy. Oprócz tego, poprawia ono ukrwienie, dotlenia mięśnie, oraz redukuje ból wywoływany przez trening, zakwasy czy uszkodzenia. Nie na darmo więc metodę tą zaczęto stosować w rehabilitacji.
Dlaczego warto rolować mięśnie?
Obecne badania wskazują, że nierolowane mięśnie są narażone na różne rodzaje kontuzji, a na dodatek tracą swoją mobilność szybciej. Stoga, powstaje pytanie: jak rolować?
Kilka podstawowych zasad rolowania
Podczas rolowania ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, nie powinno się rolować dłużej niż dwie do trzech minut na jedną partię mięśniową. Ważne jest również omijanie stref podkolanowych, kości czy części ciała, które mają unerwienie położone blisko skóry.
Kiedy nie rolować mięśni?
Nie powinno się przystępować do rolowania w przypadku siniaków, skręceń, świeżych urazów skóry czy krwiaków. Rolowanie mogłoby ich ukrwienie jeszcze bardziej nasilić, co z kolei mogłoby pogorszyć stan zdrowia.
Wybór odpowiednich akcesoriów
Dobór odpowiedniego wałka do rolowania mięśni jest kolejnym kluczowym elementem. Dla osób początkujących i chudych idealnym rozwiązaniem są miękkie wałki. Na drugim miejscu znajdują się te średniej twardości przez co są idealne dla osób ćwiczących już od jakiegoś czasu. Z kolei twarde wałki przeznaczone są dla zawodowców i osób o dużej masie ciała.
Znalezienie odpowiedniego wałka to klucz do poprawy jakości treningu rehabilitacyjnego. Dostępne są też wałki z wypustkami, które są bardziej odpowiednie do leczenia, terapii i rehabilitacji.