Rolę konsjerża redefiniuje współczesność
Pomimo że francuskie słowo „concierge” w swoim pierwotnym znaczeniu oznaczało dozorcę, w ostatnich latach zawód ten przeszedł spore metamorfozy. Obecnie stanowi wyjątkowo prestiżową rolę, której zasięg działań jest zaskakująco szeroki i koncentruje się na profesjonalnej obsłudze gości w sektorze gościnności, branży turystycznej i korporacyjnej.
Niewielu jest w Polsce specjalistów uprawnionych do noszenia międzynarodowego zaszczytu symbolizującego ich profesjonalizm – odznaki Złotych Kluczy – jest ich jedynie trzydziestu
Konsjerż – ewolucja zawodu
Zanim konsjerża okazał się centralną postacią w świecie luksusu, zawód ten miał ciekawy przebieg rozwoju. Początki zawodu sięgają nawet średniowiecza, kiedy to ludziom tym powierzano zadania związane z dbaniem o bezpieczeństwo zamków, w tym dbanie o ognie i kaganki. Z czasem ich zakres obowiązków zaczął obejmować również gościnność – powitania gości i troszczenie się o ich wygodę. Z biegiem czasu konsjerżostwo rozrósł się do takiej skali, że graniczyło z realizowaniem najbardziej niebanalnych pragnień gości danego budynku, firmy, hotelu czy biura.
Nowoczesny konsjerż – cicha siła
Mózg operacji, człowiek w cieniu, eminencja – tak można opisać rolę współczesnego konsjerża. Bez reklamy i rozgłosu są w stanie zrealizować każde nawet najbardziej skomplikowane zapotrzebowanie gości, kreując luksusową ofertę dla swoich wyselekcjonowanych klientów.
Zakres obowiązków dzisiejszego konsjerża
Do obowiązków współczesnego konsjerża zalicza się:
- Realizowanie potrzeb i życzeń gości
- Zarządzanie i pilnowanie harmonogramu dnia klientów (zarówno hotelowych jak i biznesowych)
- Kompleksowe organizowanie podróży, spotkań, a także dbanie o komfort rodziny gościa podczas wyjazdów grupowych
- Łączenie organizacji życia rodzinnego z kalendarzem biznesowym
- Nierzadko przygotowywanie raportów, prezentacji, udostępnianie kontaktów biznesowych i wiele więcej
Złote klucze – wyróżnienie dla konsjerży
Jest warto wiedzieć, że pierwsze Stowarzyszenie Konsjerżów powstało już w 1929 roku w Paryżu, za sprawą Pierre`a Quintina. Stowarzyszenie to nazwano „Les Cles d’or” co w tłumaczeniu na nasz język oznacza Złote Klucze. W 1952 roku, podczas niezapomnianego kongresu w Cannes, stowarzyszenie zyskało rangę międzynarodową. Rezprezentowane były wtedy delegacje z Francji, Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii oraz Niemiec.
Portret konsjerża w kinematografii
Jeśli chcielibyśmy zrozumieć, jak naprawdę wygląda praca konsjerża, pomocne mogą okazać się filmy. Szczególnie godny polecenia jest film Jeana Giraulta – „Le Concierge” z 1973 roku. Innym interesującym obrazem jest „Budapest Hotel” Wesa Andersona z 2014 roku, który pokazuje pracę konsjerża z perspektywy komedii.
Konsjerż – dostępny luksus
Co warto podkreślić, oferty konsjerża w dzisiejszych czasach są dostępne w ramach rozmaitych pakietów i świadczeń luksusowych. Przykładowo niektóre firmy motoryzacyjne, oferują swoim klientom klasy VIP pakiet assistance, który uwzględnia wsparcie profesjonalnego konsjerża zapewniające najwyższe standardy obsługi, natychmiastowe i nieograniczone wsparcie, wszystko to w ramach jednej opłaty.